Henrik Hass

Hiphoppen og GrimFest har været navlestrengsforbundne lige siden begyndelsen. Bonzaiscenens skipper i 2025 er derfor også atter hentet fra den verden: Kursen sættes nemlig vanen tro af den gæve, rødskæggede rap-viking fra Ry, Henrik Hass.
Som en gammel-i-gårde freestyle-rapper besidder han et ordforråd, der ville gøre de fleste romanforfattere gule og grønne af misundelse. Og det er, sammen med hans høje humør og smittende, fritfabulerende facon, den helt rigtige krudtblanding til at sætte gang i løjerne på Bonzaiscenen og give artisterne det rette afsæt til at kunne tænde op under gårdspladsen.
Henrik udgav ganske vist i 2024 sit fjerde soloalbum med den ydmyge titel ‘Ingen er perfækt pt. 2’, men det udsagn ved vi nu ikke helt, om vi er enige i.
Vi glæder os ihvertfald til at se ham igen.